Mniej znane, świetne filmy z całego świata - Brudny szmal


Tom Hardy jest genialny! Własnie obejrzałam "Brudny Szmal" i jestem tym aktorem zachwycona. Jego kreacja zadecydowała o poziomie tego obrazu i jego klimacie. "Brudny szmal" to świetny film bez fajerwerków czy pościgów, a trzyma w napięciu od początku do końca. Pozornie jest to tylko kolejna opowiastka o ludziach uwikłanych w nieczyste interesy. Po seansie warto się zastanowić nad drugim dnem tej opowieści. "Brudny szmal" ukazuje bowiem bohatera, który w skorumpowanym środowisku potrafi zachować godność i na ile to możliwe postępować uczciwie. Chociaż to moja interpretacja, bo film można zrozumieć na kilka sposobów, podobnie jak zagadnienia godności i uczciwości, kiedy na co dzień ma się do czynienia z mafią. Najbardziej intrygujące jest jednak rozwiązanie zagadki głównego bohatera, kim jest Bob i jaki tak naprawdę jest? Odpowiedź na te pytania zależeć będzie tylko i wyłącznie od widza i jego zrozumienia tego, co właśnie obejrzał ;) 


Główny bohater filmu to Bob Saginowski, z pozoru prosty poczciwina. Bob pracuje jako barman w knajpie, będącej jednocześnie przechowalnią pieniędzy mafii. Kasa wędruje po okolicy i nigdy nie wiadomo, kiedy ich lokal odwiedzą gangsterzy. Bob nie jest może zbyt rozgarnięty, ale sprawia wrażenie skromnego i porządnego faceta. Stawia znajomym drinki w rocznicę zaginięcia wspólnego kumpla, pozwala pić na kredyt, wreszcie przygarnia bitego i porzuconego psa. Przeciwieństwem Boba jest jego kuzyn Marv, w którym od razu czujemy frustrata i cwaniaka. Marv stracił swoją knajpę, bo czeczeńscy gangsterzy okazali się silniejsi i nigdy nie pogodził się ze swoją życiową porażką. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy ich bar zostaje napadnięty i giną pieniądze mafii. Wzbudza to zainteresowanie gangsterów i lokalnej policji tym, co naprawdę dzieje się w knajpie Marva i Boba.Równorzędnym, a nawet ciekawszym wątkiem jest historia psa, którego Bob znajduje przypadkowo, porzuconego w śmietniku. Dzięki pitbullowi poznaje Nadię, która pomaga mu w opiece nad nowym przyjacielem. Wkrótce znowu pojawiają się kłopoty, bo okazuje się, że właścicielem psa jest były chłopak dziewczyny, psychopatyczny Eric. Spirala wydarzeń nakręca się i gęstnieje z każdą kolejna sceną, prowadząc do rewelacyjnego finału. kiedy to poznajemy nowe oblicze bohaterów. W skrócie: super film! Dla każdego fana dobrych filmów pozycja obowiązkowa! 

Ogólna ocena: 6/5 

I jak zwykle na zachętę trailer ;) 


Źródła zdjęć: 
1. http://film.onet.pl
2. http://krytycywkapciach.blogspot.com
3. http://salonikfilmowy2014.blogspot.com
Share on Google Plus

About Aneta Łukasik

Cześć:) To ja, autorka bloga. Blogowanie to moje hobby, ale zajmuję się tym od niedawna, dlatego mam prośbę :) Jeżeli przeczytałaś/łeś post, to proszę zostaw komentarz. Wszystkie wskazówki i porady są dla mnie bardzo cenne :) Z góry dziekuję :)
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze :

 1. zaciekawiłaś mnie,koniecznie muszę oglądnąć ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówisz, że równocześnie wciąga historia psa, który widzę po zdjęciu jest totalnym słodziakiem.. coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, piesek jest super i odgrywa ważną rolę w charakterystyce głównego bohatera :)

  OdpowiedzUsuń