Mniej znane, świetne filmy z całego świata - Testament młodości


Ten film nigdy nie trafił do polskich kin, ale od jakiegoś czasu można go obejrzeć online. "Testament młodości" jest adaptacją autobiograficznej powieści Very Brittain, której nie udało mi się znaleźć w polskim przekładzie. Pisarka też nie jest u nas szczególnie znana. Na świecie została zapamiętana przede wszystkim jako autorka wspomnień oraz zdeklarowana pacyfistka. Największe uznanie przyniósł jej opublikowany w 1933 roku "Testament of Youth", w którym opisała swoje doświadczenia z czasów młodości, próby zdobycia niezależności w świecie zdominowanym przez mężczyzn a przede wszystkim przeżycia z czasów pierwszej wojny światowej i ich wpływ na powojenną rzeczywistość.

Vera od pierwszych scen filmu jawi się jako silna osobowość, nawet nieco bezwzględna w walce o swoje racje. Kłóci się z konserwatywnymi rodzicami, marząc o studiach na Oxfordzie i zdobyciu niezależności. Kiedy w końcu udaje jej się pokonać opór rodziny, wybucha pierwsza wojna światowa, która całkowicie zmienia życie Very i jej najbliższych. Jej narzeczony i brat postanawiają się zaciągnąć, kierowani głównie honorem i poczuciem obowiązku wobec historii. Vera poświęca natomiast obiecującą karierę na uczelni, by jako wolontariuszka nieść pomoc rannym.


"Testament młodości" jest filmem o koszmarze wojny, który dotyka zarówno tych, który giną na polu bitwy jak i tych pozostawionych, którzy czekają na jakiekolwiek wieści. Młodzi mężczyźni giną, widząc potworność i bezcelowość swojej śmierci. Kobiety przeżywają tragedie sprawdzając na listach poległych nazwiska swoich bliskich. Wojna niesie ze sobą jedynie cierpienie, samotność i śmierć. 

Akcja filmu toczy się powoli bez widowiskowych scen walk czy przemocy, ale nie umniejsza to wojennego dramatu. Wręcz przeciwnie. Oszczędne kreacje aktorskie i prostota realizacji pomagają dogłębniej przeżyć dramaty jednostek uwikłanych w wojenną zawieruchę. Pod koniec filmu widzimy Verę na pacyfistycznym wiecu, przemawiającą do zgromadzonych by nie szukali zemsty i na dobre zaprzestali walki. Scena ta wskazuje również dalszy kierunek rozwoju Brittain, która została aktywną pacyfistką i nie zaprzestała swojej działalności nawet po wybuchu II wojny światowej. Do jej dzieł mamy bardzo ograniczony dostęp, tym lepiej więc, że powstał ten ciekawy i mądry film :) 

Ogólna ocena: 4/5 


Źródła zdjęć:
1. http://nahtud-nagemata.blogspot.com
2. http://www.theguardian.com
Share on Google Plus

About Unknown

Cześć:) To ja, autorka bloga. Blogowanie to moje hobby, ale zajmuję się tym od niedawna, dlatego mam prośbę :) Jeżeli przeczytałaś/łeś post, to proszę zostaw komentarz. Wszystkie wskazówki i porady są dla mnie bardzo cenne :) Z góry dziekuję :)
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze :

Prześlij komentarz